През 1954 година Ояма започва да преподава на една поляна, станала и първото му импровизирано доджо. През1956 година първата истинска зала отваря в бивша балетна школа зад университета Рикйо (Rikkyo), на около 500 метра от сегашното Хонбу доджо (Главна квартира). Една година след това той има вече 700 ученици, независимо от трудността на тренировките и текучеството сред практикуващите. Много от трениращите други стилове идвали за да тренират фулконтактен спаринг. Ояма и неговите инструктори възприемат и изучават всяка нова техника, забелязана от тях като успешна на тези малки битки, и я вкарват в обучението — така стилът се развива.
Крав Мага е съвременна система за самоотбрана, създадена от израелци.
Te използват ръкопашния бой като начин на оцеляване, а не като бойно изкуство. Системата е базирана на естествени реакции, прости движения и агресивни защитни принципи.
Тренировките по Крав Мага се водят възможно най-реалистично. Важна част от подготовката на трениращия е симулацията на реални нападения. Поради това че Крав Мага е система за обучение на военнослужещи, методиката на обучение е разчетена така, че да може да бъде изучена в максимално кратки срокове. Много се разчита на простотата на техниката, така че дори да се наложи още след първия урок да се използва на улицата, тя да е максимално ефективна.
Принципи
Четири принципа на боя:
- Първи принцип: Ако пътят е свободен – нападай
- Втори принцип: Ако се допреш – залепи се
- Трети принцип: Ако нападащият те допре – поддай
- Четвърти принцип: Ако нападащият отстъпи – следвай
Четирите принципа на силата:
- Освободи се от своята сила
- Освободи се от силата на противника
- Използвай силата на противника
- Прибави своята собствена сила [1]
Шаолин (на китайски: 少林寺; пинин: Shǎolínsì, Шаолинсъ) е дзенбудистки манастир, известен с школата на Зен (Чан) будизма и бойните си изкуства. Благодарение на филма „Манастирът Шаолин“ от 1980 г. Шаолин става популярен в цял свят.Смята се, че началото на този боен стил се поставя някъде около 537 г. от будисткият монах Бодхидхарма.
Легендите говорят, че от Индия той пътувал към Китай а целта му била да се срещне с императора и да разпали вече горящият пламък на будизма, насочвайки го в правилна посока. Императорът на тази огромна страна също бил будист и очаквал срещата с монаха с голяма радост. Съдбата била такава, че двамата не споделяли еднаква гледна точка и разбиранията им за будизма били различни. След срещата им Бодхидхарма се отправил на север, където достигнал до манастира Шаолин. Там той забелязъл, че поради дългото стоене в една и съща поза при всекидневните песнопения и молитви, телата на монасите са доста заслабнали физически. В противовес на тяхната слабост, Бодхидхарма започнал да ги учи на дихателни практики и упражнения, предназначени за увеличаване на Чи потока и изграждане на сила. Тези комплексни упражнения, модифицирани от индийските Йоги (главно Хатха и Раджа) се базирали на движенията на 18-те основни животни в индокитайската иконография. В последствие ги съчетал и с прости техники за самозащита, поради честите нападения от разбойници. Така било поставено началото на Шаолинското Кунг Фу.